Burdur

Burdur ve çevresi dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski devirlere ait eşyalar ve harabeler bulunmuştur. Anadolu’nun ilk sahipleri ve Anadolu’da ilk devlet kuran, Anadolu birliğini temin eden Hititler, M.Ö. 2000 senesinden M.Ö. 700 senelerine kadar Burdur bölgesine hakim olmuşlardır. Hititlerin kendi iç bünyelerinde iktidar ve iç savaşları Hitit Devletini zayıflatmış ve Frigyalılara yenilince, bu bölge de Frigyalıların kontrolüne geçmiştir.Lidyalılar, Frigyalıları yenince bu sefer Lidyalılar bölgeye hakim olmuşlardır. Perslerin de Lidyalıları yenmesiyle kısa bir müddet Perslerin işgali altında kalan bölge, Makedonya Kralı İskender’in istilası ile Anadolu, İran ve Hindistan, Makedonya’ya katılmıştır. İskender’in ölümü üzerine imparatorluğu kumandanlar arasında bölünmüş ve Burdur, Selevkos Devleti içinde kalmıştır. M.Ö. 183 senesinde Romalılar bu bölgeyi ele geçirmişlerdir. M.S. 395 senesinde Roma İmparatorluğu parçalanınca, Burdur ve çevresi Doğu Roma (Bizans)nın payına düşmüştür. 

Tarihi

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti
İncirhan Kervansarayi
İncirhan Kervansarayi
Kremna Antik Kenti
Kremna Antik Kenti
Burdur Gölünde Flamingolar
Burdur Gölünde Flamingolar
Burdur Gölünde Flamingolaringo 2
Burdur Gölünde Flamingolaringo 2
Burduricus
Burduricus
İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası
Burdur Gölünde Dikkuyruk Kuşu
Burdur Gölünde Dikkuyruk Kuşu
İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Burdur, Selçuklu Devletinin toprağı olmuştur. Haçlı seferleri sebebiyle Bizanslılar kısa bir müddet yeniden bu bölgeyi istila etmişlerdir. Daha sonra bölgeye hakim olan Hamidoğulları, 1308’e kadar Selçuklulara ve 1335’e kadar İlhanlılara tabi olmuşlar. 1391’de Yıldırım Bayezid, Hamidoğlu Beyliğine son verince, Burdur ve çevresi Osmanlı Devletinin olmuştur. Timur’un 1402 senesinde burayı almasından başka hiçbir devlet tarafından bugüne kadar ele geçirilmemiş; Osmanlı devrinde Isparta (Hamidili) sancağına bağlı bir kaza iken; Tanzimattan sonra Konya vilayetine bağlı bir bağımsız sancak olmuştur. Birinci Dünya Harbinden sonra İtalyanlar Burdur’u işgal ettiklerini ilan etmelerine rağmen, fiilen işgal edemediler. Mayıs 1921’de bölgeden askerlerini çektiler. Cumhuriyet devrinde vilayet olmuştur.

Doğal Güzellikler

Burdur ilinin bir yönü de mağaralarının göz ardı edilemeyecek kadar güzel oluşudur. Burdur’un Mandıra köyünde bulunan İnsuyu Mağarası, görenleri hayrete düşürmektedir. Doğal bir oluşum olan bu mağara, oluşumunu binlerce yıl öncesine dayandırmaktadır. Kalkerli yapıda bulunmasından ötürü mağara suyunun içine çeşitli iyonlar karışmıştır. Bu iyonlar ise farklı farklı hastalıklara derman olmaktadır. Diyabet ve mide hastalığı bunlardan sadece birkaçıdır. Böylece sadece turizmde değil, alternatif tıp sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Görenleri hayrete düşürecek güzellikte sarkıtları bulunan İnsuyu Mağarası, içlerine doğru ilerlediğinizde karstik göl-

lerin pek çok sayıda olduğunu da görmenizi sağlayacaktır. Bunun haricinde bir de Sefer Yitiği Mağarası bulunmaktadır. Yeni keşfedilmiş olan bu mağarada görmeniz gerekenler listesinde önemli bir yere sahip olmalıdır. Mağara turizmi konusunda da oldukça zengin olduğunu gördüğümüz Burdur ilimiz tam bir turizm cennetidir.

İnsuyu Mağarası
Salda Gölü

Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km mesafede bulunan Salda Gölü hafif tuzlu tektonik bir göldür. Yemyeşil ormanla kaplı tepeleri, kayalık arazisi ve alüvyon ovaları ile görenlere muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Türkiye’nin 2. en derin gölü olan Salda, göller bölgesi içindedir. Gölün suyu oldukça temiz ve berraktır. 1989 yılında Doğal Sit Alanı statüsü almış olan gölün güneybatı ve güneydoğu kıyılarında küçük kumsallar yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1140 metre yükseklikte bulunan gölün suyu içerdiği magnezyum, kil ve soda nedeniyle cilt hastalıklarına ve sivilcelere iyi gelmektedir.

Burdur Gölü

Göl manzarası her insanın dinlenmek için hayır diyemeyeceği bir yerdir. İnsanı sakinleştirir, kendini dinlemesine ve ruhunu dinginleştirmesine yardımcı olur.

Burdur gölü, iş stresinden bunalmış, koşuşturmadan sıkılmış insanlar için ilaç mahiyetindedir. Mavinin ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu manzara Burdur’da Söğüt Dağının eteklerine konuşlanmış durumdadır. Kapalı havza olmasının bir sonucu olarak, yer yer sazlıkların oluşması manzaraya hoş bir ayrıntı katmıştır. Burdur Gölü sadece manzara için değil, çeşitli su sporlarına da ev sahipliği yapabilecek niteliktedir. Örneğin yelken sörfü için biçilmiş kaftandır. Burdur Gölü aynı zamanda hayvanlar içinde son derece yararlıdır. Bu konuda da örnek vermek gerekirse; 300’ü aş-

kın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Dünya’da nesli tükenmek üzere olan Dikkuyruk ördeği de burada yaşamaktadır. Eğer bir gün yolunuz Burdur’a düşerse, muhakkak görmek isteyeceğiniz yerlerden birisi de bu göldür.